EkonomiKulturëKurioziteteLajmeLajmi i funditShëndetësiShowbizSport

Dhurata e Enver Hoxhës për nënë Haxhenë… dy ditë më vonë i pushkatoi të birin

Ishte data 28 dhjetor 1947. Myfit Kashahu
ishte nisur nga Vlora drejt Tiranës për një takim shumë të vështirë. Pak ditë
më heret ishte arrestuar i vëllai, Aqif Kashahu. Ishte arrestuar më 22 Shtator
1946. Pas torturash përgjatë një viti, ishte shpallur armik i popullit me
akuzën:  “Si njeri i prekur nga reforma, ka agjituar e propaganduar, duke
hedhur parulla helmatuesi, ka pasur lidhje me sillogun e Janinës, është lidhur
me elementët reaksionarë të Ballit Kombëtar, ka bërë mbledhje të fshehta, ku ka
pasur qëllim rrëzimin e pushtetit popullor”.

Myfit Kashahu kishte qënë shok fëmijërie por edhe bashkënxënës
në Gjorkastër e Korçë dhe më pas bashkëstudent me Enver Hoxhën Në francë. Në
vitin 1947, Myfiti ishte gjyqtar në Vlorë sepse ën Francë kishte sturiuar për
jurispodencë. Kështu u nis nga Vlora drejt Tiranës me qëllim për të takuar
diktatorin dhe me shpresën se do ta ndihmonte, si shok fëmijërie e rinie. Do ti
kërkonte ti falej jeta të vëllait Aqifit, I cili gjithashtu kishte qënë shok
fëmijërie me Enver Hoxhën.

Kur mbërriti në Tiranë, te Komiteti Qëndror, po priste me frikë
e antkh pranë derës së diktatorit. Kishte marrë përgjigjen positive se enver
hoxha do të priste. Po qëndronte tek dera duke sjellë në vëmëndje gjtihë
kujtimet e tij me diktatorin, kur ndanin bukën bashkë e kur gëzonin kohën kur
fituan të drejtëne studimit.

Kur u hap dera dhe u shfaq miku I tij I kohëve të fëmijërisë dhe
rinisë, Myfiti kish shpresuar se do të mund ta shpëtonte të vëllanë sepse
diktatori e pri me buzëqeshje.

Takimi me diktatorin!

Hë Myfit si je? Si shkon me punen? E kish pyetur me buzëqeshje
diktaroti. Myfiti disi I shpenguarnga mikpritja kish hyrë drejt e në temë: mirë
jam Enver, nuke  di a e ke marrë vesh se Aqifi është arrestuar dhe e
mbajnë në burg te “shtatë penxheret” tin a njeh mirë sepse jemi rritur bashkë,
Aqifi ska bërë asgjë.

Ju njoh si nuk u njoh: ish përgjgjur diktatori, “në se ke ardhur
për këtë punë kot je munduar, duhet të kini besim te partia. Po teta Haxheja si
është?

“Si të jetë” I ishte përgjijur Myfiti, “ e merakosur për djalin”

“E kujtoj ngahera teto haxhenë gojëmbël por i thuaj të mos bëhet merak. Meqe jemi në prag festash po të jap një dhuratë tia dërgosh”.

Ishte larguar në një dhomë tjetër ngjitur për tu shfaqur pajk çaste më pas me një pako në dorë për nënë Haxhenë.

“Të fala bëj Nënë Haxhesë e thuaj të mos
merakoset”.

Me këto fjalë, Myfiti u nis drejt Gjirokastrës I çliruar dhe I
sigurt se jeta e të vëllait nuk ishte më në rrezik. Sapo mbërriti në shtëpi e
priste nënë Haxheja e shqetësuar për fatine  të birit, Aqifit. Pasi dëgjoi
nga Myfiti se Enveri I kishte dhënë garanci, nënë Haxheja ishte çliruar. Më pas
ajo do të hapte edhe dhuratën që I kishte dërguar diktatori.  Ishte një
shifon I zi dhe një palë qorape të zeza. Nëna e shkretë e kuptoi mesazhin
orgurzi të djalit problematik të Palortosë dhe lëshoi një ofshamë dhimbje. Dy
ditë më pas, gjykata e Gjirokastrës e dënoi me pushkatim Aqif Kashahun.

Dita e gjyqit!

Kur prokurori Vangjel  Pecani uluriste si bishë dhe
kërkonte dënim me pushkatim për Aqif Kashahun, Po pushkatohej pa bërë asnjë
faj. Teto Haxheja, e ëma e Aqif Kashahut, ishte në mesin e një grupi njerëzish
që regjimi i mblidhte në sallat e frikshme, ku vendosej vdekja e bijve më të
mirë. Kishte ardhë e paftuar në atë sallë. Ndërsa nënë Haxheja qante, një pjesë
tjetër e sallës duartrokiste për vendimin që kishte marrë partia, për vdekjen e
armikut të popullit. Ishte masa injorante, ajo pjesë e vogël e shoqërisë së
asaj kohe, që nuk kishte lidhje me humanizmin. Përmes asaj shtrese injorante të
shoqërisë shqipëtare, regjimi do të vriste Aqif Kashaun e mijëra djem, burra e
gra shqiptarë, pa bërë asnjë faj.

Ja si e përshkruan profesor Pëllumb A. ÇABEJ, ditën e 
gjyqit të Aqif Kashahut: “I pandehur – i tha kryetari i gjykatës – a e
pranon akuzën? Jo,- tha Aqifi,- ajo është e gatuar me lakrat e sigurimit të
Shtetit drejtuar nga Subo Bakiri. Shkruaj, – i tha Kryetari sekretares, se nuk
e pranon. Më poshtë pastaj, foli prokurori: Ç’doje të tregoje mbi Anglinë?
Anglia është ndër shtetet më të pasura të botës dhe me një ekonomi dhe një
politikë të përparuar, – tha Aqifi. Po të ishte Shqipëria me Anglinë, zoti
prokuror, këtu do të ishte kopsht me lule, do ishte parajsa e vërtet. U bëtë me
Stalinin, mustaqe madhin që do t’ju shpjerë në komunizëm… kësaj i thonë
përrallë me mbret. Kush e ka parë me të vërtet komunizmin? Jo, askush. Kjo
është një idil, as nuk preket e as nuk shihet. S’është gjë tjetër, veçse një
shkencë utopike që nuk përputhet me realitetin. Ç’pritet nga muzhiku, zoti
Prokuror, kur mender jush, nuk ka brekë në bythë. Nga ata presim të shohë hajër
Shqipëria? Stalini ishte diktator kur tha, – Jepuni shqiptarëve farë bliri që
t’i mbjellin rrugës për t’ju bërë hije. Kurse ne, zoti prokuror, na gërryen
zorrët nga uria. Sarkazma e Aqif Kashahut ishte bërë presë me dy thika, sa
prokurori u ngrit në këmbë i revoltuar dhe thirri: Pusho i pandehur. Mjaft
llokoçitët, zoti gjyqtar koka e këtij të pandehuri ka lakra, drejtësia jonë do
t’ia shkulë, po Zërin e së vërtetës nuk mund t’ia shkulni dot! – tha Aqifi –
dhe prej asaj keni frikë..?”, rrëfen profesor Prof. Pëllumb A. ÇABEJ, i cili i
referohet dokumentave e dëshmive autentike rreth pushkatimit të Aqif Kashahut.

Pushkatimi

Aqif Kashahu u pushkatua në Gërhotin e
Gjirokastrës, më 30 dhjetor të vitit 1946, në moshën 37 vjeç. Eshtrat e tij nuk
u gjendën kurrë. Menjëherë pasi gjykata vendosi dënimin me pushkatim, skuadrat
e pushkatimit e morën Aqifin Kashaun dhe e degdisën në periferi të qytetit, për
ta pushkatuar e për t’ia tretur eshtrat në harresë.

Shënim: Historia mbështetet
në një artikulli botuar në radiandradi që i referohet librit “memorie, mbresa
dhe kujtime” me autor Tajar Kokalari si dhe rrëfimit të profesor  Pëllumb
A. ÇABEJ, i cili i referohet dokumentave e dëshmive autentike rreth pushkatimit
të Aqif Kashahut. Kujto.al

The post Dhurata e Enver Hoxhës për nënë Haxhenë… dy ditë më vonë i pushkatoi të birin appeared first on Gazeta Express.